Grając w opowieści

Na czym polega pomysł?

Osobom starszym, szczególnie tym o ograniczonej mobilności i problemach ze wzrokiem, brakuje kreatywnych rozrywek i hobby. „Grając w opowieści” to pomysł na wprowadzenie seniorów do świata gier fabularnych z pomocą młodych fanów tego typu rozrywki.

Gry fabularne opierają się na ciekawej historii, w której gracze tworzą własną postać i mają bezpośredni wpływ na kolejne wydarzenia i fabułę. Są dostępne dla osób o różnym stopniu niepełnosprawności, pomagają ćwiczyć pamięć i kreatywność, zrelaksować się i nawiązać nowe znajomości.

Jakie korzyści przynosi pomysł?

Sesje gry mogą być doskonałą okazją do socjalizacji i poznania nowych osób: granie w naturalny sposób dostarcza nowych tematów do rozmowy i powodów do dalszego utrzymywania kontaktu. Osoby starsze, dzięki grze, zyskują kontakt z młodszym pokoleniem i mogą odnaleźć z nim wspólny język.

Seniorzy mają okazję do pracy nad pamięcią: gra rozłożona na kilka spotkań wspomaga pamięć krótko- i długotrwałą. W przypadku gier odwołujących się do historii życia uczestników, spotkanie może mieć dodatkowo element terapii reminiscencyjnej.

Autorka pomysłu

Anna Nowacka, Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce

Anna Nowacka

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OK