• Aktualności

  broken image

  Znamy zwycięskie pomysły!

  19.02.2021

  Dziś z ogromną radością ogłaszamy wyniki konkursu "Inicjator PoMocy", w którym szukaliśmy nowatorskich pomysłów na poprawę jakości życia oraz wsparcie i wzmocnienie osób pokrzywdzonych przez nazizm.

   

  Otrzymaliśmy wiele świetnych pomysłów (ich autorkom i autorom ogromnie dziękujemy!), a dziś nagradzamy cztery z nich. Są to:

  • "Grając w opowieści" Anny Nowackiej - pomysł na zaangażowanie fanów gier fabularnych jako wolontariuszy, którzy zaproszą seniorów do tej formy rozrywki,
  • "Pożegnania. Porozmawiajmy o rzeczach ważnych" Anny Domaradzkiej-Lech - pomysł na wsparcie w prowadzeniu rozmów z bliskimi osobami o umieraniu i śmierci, 
  • "Majstersztyk" Aleksandry Mueller i Doroty Półtorak-Sieg - pomysł na integrację wychowanków młodzieżowych ośrodków socjoterapii z seniorami, w której tworzenie stylizowanych mebli jest pretekstem do spotkania i wsłuchania się w historię ich życia,
  • "Akademia poMOCY" Michała Piecha - pomysł na stworzenie trójek wolontariuszy i centrum wolontariatu skupiającego młodzież i dorosłych, którzy będą pomagać seniorom w codziennych czynnościach i spełnianiu marzeń. 

  Zwycięskie pomysły będziemy upowszechniać i wspierać ich wdrożenie. Ich dokładne opisy niedługo znajdą się na naszej stronie, żeby służyły organizacjom, instytucjom oraz innym podmiotom wspierającym osoby pokrzywdzone przez nazizm.

   

  Wyboru zwycięskich pomysłów dokonało jury w składzie:

  • Anja Kräutler z Fundacji EVZ, 
  • Barbara Imiołczyk z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich,
  • Joanna Kwiatkowska-Talewicz, Prezeska Fundacji W Stronę Dialogu, 
  • Kuba Wygnański z Fundacji Stocznia.

  Wszystkim juror(k)om bardzo dziękujemy za tę pracę!

  Fot. Rafał Wielgus Muzeum Powstania Warszawskiego

  Wyłoniliśmy finalistów konkursu!

  16.11.2020

  Otrzymaliśmy 59 niezwykle ciekawych i wartościowych pomysłów na rozwiązania wspierające osoby pokrzywdzone przez nazizm. Decyzja o wyborze 15 finalistów i finalistek, którzy będą z nami dalej rozwijać swoje pomysły, była wyjątkowo trudna.

   

  Poniżej zamieszczamy listę 15 pomysłów, które otrzymają wsparcie ekspertów podczas dopracowywania pomysłów. Pomysły te wezmą następnie udział w finale konkursu na początku 2021 roku.

  1. Akademia poMOCY
  2. Dotknąć obecność
  3. Jak się odżywiasz, tak się czujesz
  4. Muzeum z dostawą do domu
  5. Centrum Informacji i Koordynacji Osób Niesamodzielnych i ich Rodzin
  6. PsiDomowo na Zawsze
  7. Uporządkuj swoje życie
  8. Smak Szczęścia
  9. Grając w opowieści
  10. Uniwersytet Relacji
  11. Mebel XX / XXI wiek
  12. Empatyczne spotkania
  13. Junior-Senior
  14. Pamiętamy, pomagamy
  15. Mobilne Centrum Usług

  Bardzo dziękujemy za zgłoszenia i rozmowy o pomysłach! Wszystkie napawają nas nadzieją na to, że uda nam się stworzyć świat bardziej przyjazny i empatyczny wobec wszystkich członków społeczeństwa.

  Animacja o konkursie

  11.09.2020

  Każdy pomysł, który może poprawić życie drugiego człowieka, jest na wagę złota. W krótkiej animacji wyjaśniamy, jakich pomysłów szukamy w konkursie „Inicjator PoMocy”, i zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach, które pomogą stworzyć pomysł na rozwiązanie dla osób starszych.

   

  Zachęcamy do oglądania!

  broken image

  Warsztaty design thinking – zapraszamy do udziału!

  24.08.2020

  Wszystkich zainteresowanych zgłoszeniem swojego pomysłu w konkursie „Inicjator PoMocy” zapraszamy do udziału w naszych warsztatach! To unikalna szansa na poznanie podejścia design thinking wykorzystywanego w tworzeniu rozwiązań problemów społecznych.

   

  Podczas warsztatów przybliżymy metodę design thinking przydatną w projektowaniu innowacji społecznych i zainspirujemy do tworzenia skutecznych rozwiązań dla osób pokrzywdzonych przez nazizm.

   

  Warsztaty poprowadzimy zdalnie (przy użyciu platformy Zoom) w następujących terminach: 14, 19 i 23 września.

   

  Więcej informacji: www.inicjatorpomocy.pl/warsztaty

  Zaproszenie do udziału w konkursie

  17.08.2020

  Pani Wanda Traczyk-Stawska, ps. Pączek – działaczka podziemia niepodległościowego, żołnierz Armii Krajowej i uczestniczka powstania warszawskiego – zaprasza do zgłaszania projektów w naszym konkursie.

  Spot o konkursie „Inicjator PoMocy”

  17.08.2020

  W Polsce żyje około 50 tysięcy osób poszkodowanych przez nazizm. Dziś borykają się z wieloma problemami, często są samotne, o ograniczonej mobilności, rzadko wychodzą z domu.

   

  Pani Alicja Gawlikowska-Świerczyńska, była więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, zgodziła się wziąć udział w naszym spocie, by zachęcić wszystkich do zgłaszania pomysłów na wsparcie osób starszych.

   

  Każdy i każda z nas może zostać Inicjatorem PoMocy!

  broken image

  Kręcimy spot promocyjny

  3.08.2020

  Weekend spędziliśmy na planie filmowym – przygotowujemy spot, który będzie promował konkurs „Inicjator PoMocy”.

   

  Zaproszenie do udziału w spocie przyjęła m.in. Pani Alicja Gawlikowska-Świerczyńska, była więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, urodzona w 1921 roku. Pani Alicja to wspaniała kobieta, tryskająca – mimo ciężkich doświadczeń wojennych – niesamowitą energią i optymizmem. Na planie towarzyszyła jej Maja Biskupska. Niebawem podzielimy się efektami ich aktorskich zmagań – nasz konkurs ruszy w połowie sierpnia.

  Fot. Rafał Wielgus Muzeum Powstania Warszawskiego

  Ambasadorzy konkursu

  1.08.2020

  Z dumą informujemy, że ambasadorami naszego konkursu zgodzili się zostać:

  • Pani Wanda Traczyk-Stawska, ps. Pączek, działaczka podziemia niepodległościowego, żołnierz Armii Krajowej, uczestniczka powstania warszawskiego,
  • Pani Alicja Gawlikowska-Świerczyńska, była więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, lekarka,
  • Pani Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich i wolontariuszka Programu TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ​,

  • Pani Joanna Talewicz-Kwiatkowska, Prezeska Fundacji W Stronę Dialogu, doktor antropologii kulturowej, autorka i redaktorka licznych publikacji poświęconych tematyce romskiej, współpracuje z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau,

  • Pan Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, członek nadzwyczajny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i honorowy członek Związku Powstańców Warszawskich.