Archiwum relacji

Na czym polega pomysł?

Rozmowa z bliskimi o śmierci i odchodzeniu jest trudna, umieranie jest tematem tabu. Pomysł „Archiwum relacji” (dawniej: Pożegnania. Porozmawiajmy o rzeczach ważnych) daje narzędzia, dzięki którym łatwiej będzie towarzyszyć osobom starszym w ich żegnaniu się ze światem i przygotować się do żałoby.

Pomysł zakłada stworzenie strony internetowej ze scenariuszami rozmów i blogiem zbierającym doświadczenia innych osób, a także grupę dyskusyjną (on-line), wykłady i warsztaty przeznaczone dla osób, które potrzebują wsparcia i wzmocnienia przed przeprowadzeniem rozmowy o odchodzeniu ukochanej osoby.

broken image

Jakie korzyści przynosi pomysł?

Podjęcie rozmowy o śmierci pozwoli się z nią oswoić i do niej przygotować – zarówno osobie umierającej, jak i jej bliskim. Jest też szansą na pogłębienie relacji między nimi i zbliżenie się do siebie.

Stworzenie przestrzeni na taką rozmowę da możliwość zamknięcia spraw, które tego wymagają (i tych przyziemnych, i tych delikatniejszych, np. związanych z relacjami). To może być również okazja do wzajemnego wybaczenia, docenienia czy podziękowania.

Autorka pomysłu

Anna Domaradzka-Lech

Stworzenie przestrzeni na taką rozmowę da możliwość zamknięcia spraw, które tego wymagają (i tych przyziemnych, i  tych delikatniejszych, np. związanych z relacjami). To może być również okazja do wzajemnego wybaczenia, docenienia czy podziękowania – Anna Domaradzka-Lech